Travestiler İle Daha İyi Bir Seks İçin Spor Yapın!

Travesti Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Saldıray Durgun’a göre; kendini daha seksi ve çekici hisseden travestiler, vücuduyla barışık oluyor, korkularını ya da utangaçlığını bir kenara bırakarak seks hayatında daha aktif bir rol üstleniyor. O zaman daha fazla vakit kaybetmeden vücudunuzu yeniden formuna kavuşturmak için düzenli olarak spor yapmaya başlayın.

Cinsel yaşantınızda soğuk rüzgârlar esiyor… Tutku dolu dokunuşlar, yerini yalnızlığa bıraktı…Şikâyetinizin altında yatan neden, stres ya da yorgunluk olabilir. İşte spor bu noktada devreye giriyor ve cinsel yaşantınızın yeniden canlanmasını sağlıyor! Nasıl mı, işte yanıtı…

Vücudunuza bakmaktan hoşlanmazken cinsel yaşamdan keyif almamanız da gayet doğal. Oysa, “fit” olma duygusunun yarattığı, kendine özen gösterme, vücuduyla barışık olma ve özgüven duygusundaki artış da, cinsel yaşama hareket getirebiliyor.

Ereksiyonun kalitesini artırıyor
Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi genel sağlığı bozan her türlü etken, dolaylı ya da doğrudan cinsel sağlığı da olumsuz yönde etkiliyor.Kandaki yağ ve kolestrol değerleri yükselince damar sertliği gelişebiliyor. Bu sorunun etkisi altında kalan erkeklerde sertleşme sorunu, yani ereksiyon bozukluğu en sık görülen problemi oluşturuyor. Spor, vücutta doku kanlanmasını ve oksijen alımını artırarak ereksiyon kalitesine katkıda bulunuyor.

Mutluluk hormonları devrede!
Modern çağın yarattığı stres dolu ortam, özellikle şehirde yaşayan insanlarda cinsel fonksiyon bozukluğunun daha sık görülmesine yol açıyor. Spor yaparken vücuttaki çeşitli stres hormonlarının üretimi yavaşlıyor.. Yapılan araştırmalara göre, düzenli spor yaşamı olan kişilerle, düzenli spor yapmayan kişiler arasında cinsel performans ve cinsel tatmin açısından oldukça büyük farklılıklar var.

Cinsel yaşantının başarılı olması, öncelikle fiziksel ve ruhsal bütünlük, özgüvenin bulunması ve hormonal seviyenin normal değerlerde olmasıyla paralellik gösterir. Bu seviyeyi düzenli.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için herkesin kolaylıkla uygulayabileceği en etkili egzersiz türü ise; hızlı ve tempolu bir şekilde yürümek

Kadınlara özel egzersizler
Sırt egzersizi: Sırt üstü uzanarak dizlerinizi bükün ve birbirinden ayırın. Vajina kaslarınıza konsantre olarak pelvik kaslarınızı yukarı çekin, tutun ve gevşeyin. Bu egzersizi yaparken kalça kaslarınızı kasmadığınızdan emin olun. Pelvik kaslarınızı asansör olarak düşünün ve yavaş yavaş yukarı kasarak çekin. Bu egzersizi öğrendikten sonra yatarken, ayakta, otururken veya cinsel ilişki sırasında sık sık tekrar edin.

Kegel egzersizi: İdrarınızı yaparken birkaç kez tutup bırakın. Pelvik kaslarının sıkı olması rahim ile idrar torbasının sarkmasını ve istemsiz idrar kaçırmayı önlediği gibi cinsel ilişkide de çok yarar sağlıyor.

Karın egzersizi: Sırt üstü uzanıp, dizlerinizi bükün. Ellerinizi mide kasının üzerine yerleştirin. Kasın sertleşmesini hissederken kalçanızı kaldırarak pelvik kaslarınızı kasılı tutun ve gevşeyin. Bu pozisyondayken ellerinizi göğüs üstünde kavuşturun. Başınızı ve omuzlarınızı dizlerinize yaklaştıracak şekilde kaldırın, karın kaslarının sertleştiğini hissedin ve sonra gevşeyin.. Egzersize günde birkaç kez 5 dakika süreyle en az 3 ay devam edin.

ankara travestileri

Çeşitli araştırmalar seksin sadece zevk veren bir deneyim değil sağlık açısından egzersizlerle bile karşılaştırılabilecek faydaları olduğunu gösteriyor. Hatta seks ve egzersize verilen fizyolojik tepkiler oldukça benzer.

Cinsel ilişki sırasında kalp ritmi ve kan basında yükselme görülüyor ki bu durum egzersizler için de geçerli. Araştırmacılar cinsel aktivitenin, maksimum egzersizin %75’ine kadar fizyolojik stres yarattığını ortaya çıkardılar. Bunun yanında fizyolojik stres derecelerinin kesintili olduğunu da bulmuşlar. Ortalama cinsel ilişki süresinin (33 dakika) çoğunluğu düşük stres düzeyinde geçiyor.

Yakın zamanda Kanadalı bir çift yaptıkları çalışmada seks ile harcanan enerjiyi baz aldıklarında cinsel ilişkinin orta derece egzersizlere (tempolu yürümek gibi) denk geldiğini tespit etmişler.

SEKS İÇİN EGZERSİZ DİYEBİLİR MİYİZ?

Sonuçta seks egzersiz sayılır mı sayılmaz mı? Bu biraz da egzersizi ne olarak gördüğünüze bağlı. Eğer sadece fizyolojik değişikliği temel alıyorsanız eve çünkü cinsel ilişki insan fizyolojisinde egzersizdekine benzer değişikliklere yol açıyor. Ancak egzersizin insan fizyolojisini daha iyi hale getirmesi gerektiğine inanıyorsanız o zaman uzun vadede muhtemelen hayır… Çünkü çoğu kişi için seks, fizyolojik bir fayda sağlayacak yani egzersiz sayılabilecek kadar uzun ve sık yapılabilen bir aktivite değil.

EGZERSİZ İLE SEKS ARASINDAKİ İLİŞKİ

Çoğu zaman egzersiz yapmanın cinsel hayata da faydası olmaktadır. Araştırmalar pelvik ağrıları olan kadınların cinsel hayatı için pelvik yer egzersizlerinin faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Erkekler de anüsün önündeki perineal kasların çalıştırılması erken boşalma sorununa yardımcı oluyor.

Peki ya seksin egzersizlere bir etkisi var mı? Örneğin profesyonel sporcular karşılaşmarlar, yarışmalar öncesinde cinsel ilişkiye girmeli mi? Seksten sonra uzun süre beklerlerse hayır.. Cinsel ilişkinin spor performansına negatif etkisi olduğuna dair bir kanıt bulunmuyor ancak seks sonrası iki saat içinde yapılan aktiviteler sonrası toparlanma süreci uzayabilir.

Spor ve sporsal aktivitelerin anlatmakla bitmeyecek kadar çok bize yararı bulunmaktadır. Tabi ki bu yararlarından faydalanabilmek için, doğru şekilde ve kendimize zarar vermeden antrenmanlar yapmalıyız. Bu yazımızda sporun cinselliğe etkisi hakkında konuşacağız. Daha eskilerde oluşan yanlış kanıları hala aklında taşıyan kişilere de ışık tutmayı amaçlıyoruz.

Düzenli spor yapan kişilerde kas gücü, kondüsyon artmakta, halsizlik ve bıkkınlık ortadan kalkmakta, vücudunda belirgin değişimler olmaktadır. Bunlara etkisi olan durumları, vücutta salgılanan değişik hormonlar, metabolizmanın hızlanması, artan oksijen alımı, uykunun düzene girmesi gibi basit başlıklar altında toplayabiliriz. Ortaya çıkan farklı bir sürü metabolik yararlı değişimin tabi ki cinselliğe ve cinsel isteğe de bir miktar katkısı olacaktır.

Düzenli spor yapan ve fitness ile uğraşan kişilerin görünümlerinde belirgin şekilde değişiklik olur. Hem ankara travestileri hem erkek için, yapılan çalışmalar sonucunda gelişen estetik görünüm, beğenilmeme kaygısını ortadan kaldırmakta ve kişilere daha rahat hareket etme imkanı sağlamaktadır. Ortadan kalkan beğenilmeme korkusu kişinin kendine olan güvenini sağlamlaştırdığı için güven eksikliğinden kaynaklanan problemler ortadan kalkmaktadır. Partnerine daha iyi bir görsel sunduğuna inanan kişi, bu durum sayesinde kendine daha çok güvenecek ve partnerinin bundan aldığı keyfi fark ettikçe daha mutlu olacaktır. Estetik görünümün değişmesiyle oluşan bu durum iki taraf için daha sorunsuz ve mutlu cinsel yaşama kapı aralayacaktır. cinsel yasam ve spor

Yapılan araştırmalar, iktidarsızlık problemi çeken erkeklerin ve isteksizlik sorunu yaşayan kadınların problemlerinin çok büyük bir kısmının psikolojik olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan fitness çalışmaları esnasında, salgılanan endorfin (mutluluk) hormonunun düzenli çalışmalarda yükselmesi, kişinin üzerinde bulunan stres, sinirlilik ve kaygıların kalkmasına, vücudun deşarj olması, fitnessın gereği olan düzenli ve sağlıklı beslenme sonucunda psikolojik etkenlerin ortadan kalktığı ve kişinin daha pozitip olduğu görülmüştür. Bu durumda psikolojik sebeplerden kaynaklanan isteksizlikleri ortadan kaldırmaktadır. Yapılan bazı tespitler, iktidarsızlık problemi yaşayan erkeklerin, fitness veya vücut geliştirme sporu ile uğraşmaları sonucunda , %75 kadarının sağlığına kavuştuğunu ortaya koymuştur.

Cinsel isteği ve gücü tetikleyen hormonlar zaman içerisinde azalmaktadır. Bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarda, haftada 3-4 gün normal dozlarda yapılan fitness ve ağırlık çalışmalarının, erkek ve kadınlarda cinsel isteği sağlayan hormonların üretim seviyesini mevcut duruma göre daha fazla artırdığı tespit edilmiştir. Düzenli yapılan antrenmanların, bu hormonların seviyesini düşüşten koruduğu da tespit edilen hususlar arasındadır.

Sporsal aktiviteler esnasında alınan oksijenin kaslara gönderilebilmesi ve çalışan kaslara daha hızlı besin(yakıt) taşınabilmesi için, nabız atımı hızlanır ve buna bağlı olarak hücrelere giden kan miktarı artar. Yoğun olan hayati sıvının taşınması esnasında çalışan bölgeler başta olmak üzere bütün vücuttaki kılcal damarlara normalden daha fazla ulaşım olur. Bu durumda hiç spor yapmayan birisine göre kalp damar sağlığının daha iyi durumda olmasını sağlar. Dolaşım yoğunluğu cinsel organlarda da kendini göstermekte, o organlarda ki dolaşımında %10-%20 oranında artmasına sebep olmaktadır. Cinsel organlarda artan kan dolaşımı sayesinde, spor yapan istanbul travestileri ve erkeklerin rutin hayat sürdüren ve hareketten uzak olan kişilere göre cinsel sağlıklarının daha iyi olduğu saptanmış ve cinsel soğukluk ile karşılaşma oranlarının daha düşük olduğu görülmüştür. Yine bu kişiler, normal insanlara göre uyarılmaya karşı daha hassas konuma gelmişlerdir.

vucut geistirme cinsel yasam Yapılan aktiviteler esnasında kazanılan vücut kondüsyonu ve vücut kuvveti sayesinde, daha fazla enerji üretimi yapabilen vücut, yoğun ve yorucu durumlarda rutin hayat yaşayan kişilere göre daha az ve daha geç yorulmaktadır. Yenilenme ve dinlenme süresi de rutin insanlara göre daha kısadır. Bu durum akşam eve dönüldüğünde bile daha az yorgun olmanızı sağlar. Oluşan bu etkinin yararlı olacağı göz ardı edilmemelidir.

Spor ve cinsellik arasındaki bağlantı daha uzun ve ayrıntılı şekilde ele alınabilir. Biz kısaca ana etkenleri açıklamaya çalıştık. Eskiden kalan sporun cinsel isteğe ve güce negatif etkisi vardır, gibi mesnetsiz fikirlerin ortadan kalkması için bu konuyu ele almak istedik. Sağlıklı yapılan sporun cinsel fonksiyonlara olduğu gibi vücudun bütün fonksiyonlarına iyi yönde etkisi vardır. Her zaman sağlıklı ve fit kalmanız dileğiyle.

 

Bir cevap yazın