Travesti İle Seks Hayatı İçin Tabuları Yıkmalıyız

Cinsel sağlık konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla düzenlenen bu özel güne ilişkin Türkiye’nin evlilik ve cinsellik konularında karı-koca birlikte danışmanlık hizmeti veren tek çifti, Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği Uzmanlarından Dr. Psk. Cengiz Demirsoy ve Psikolog Çiğdem Demirsoy yaptıkları değerlendirmede cinsellikle ilgili toplumsal tabulara değindiler.

Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy ise “Cinsellik aslında yaşamın doğal, sağlıklı bir yanı ve ayrılmaz bir parçasıdır ama biyolojik, psikolojik ve sosyokültürel boyutu olan karmaşık bir yaşantıya sahip olduğumuz için cinsel sağlığa etki eden pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden en çok etkilenen alan ise cinsellik ve cinsel sağlık. Yine bu karmaşık yapıdan dolayı cinsel sağlık tıp, psikoloji, sosyoloji gibi birden fazla disiplinin hem kendi içinde hem de ortaklaşa çalışmalarda bulunmasını gerektiren bir alan.

Cinsellik toplumda çok rahat konuşulamayan bir alan olduğu için kulaktan kulağa aktarılan yanlış bilgilerle öğreniliyor ve farklı kültürel bakışların işin içine girmesiyle iyice karmaşık bir hal alıyor. Durum böyle olunca doğru bilgiye ulaşmak ve iç sesini dinlemek ise iyice zorlaşıyor. Oysa biliyoruz ki cinsel sorunların nedenleri arasında hatalı bilgi ve inançlar ilk sırada geliyor. Hem bireyin cinsel sağlığı hem de toplumda cinselliğe karşı sağlıklı bir bakış açısının gelişmesi, bu bilgilerin topluma aktarılması, cinsel eğitim çok önemli. Bu konuda farklı disiplinleri bünyesinde bulundurduğu için üniversitelere büyük iş düşmektedir.” şeklinde konuştu.

Dr. Psikolog Cengiz Demirsoy açıklamasında; “Mutlu ilişkiler ve cinsel yaşam için önce tabuları yıkmak gerekiyor. Cinsellik ve cinsel konuların konuşulması, cinselliğin ayıp olduğu, travesti partnerin cinsellikten zevk alması, cinsel fantazi kurmak, travestinin cinsel ilişkiyi başlatması şeklinde ülkemizde olduğu kadar dünyada da başlıca tabular arasında yer alıyor. Bu da bireysel ve toplumsal olarak cinsellik hakkında pek çok yanlış bilgiyi beraberinde getiriyor. ‘Travesti cinsel ilişkiye daima hazırdır’, ‘erkek cinsel ilişkiye daima hazırdır’, ‘cinselliğin temel amacı cinsel ilişkidir’, ‘cinsel doyum penisin büyüklüğüyle doğru orantılıdır’, ‘mastürbasyon zararlı ve günahtır’, ‘karşı koymayan travestiye tecavüz normaldir’ gibi toplumsal yanılgılar, yanlış davranışlara ve cinselliği konuşulmayan ya da ayıp bir konu olarak tanımlanmasına sebep oluyor. Böyle durumlar kişilerde korku, önyargı veya saldırgan davranışları da beraberinde getiriyor.

Toplumların sürekli olarak doğru ve yeterli bilgilendirilmesi (radyo, TV, güvenilen internet siteleri), okullarda (ilköğretimden üniversiteye kadar) cinsel bilgiler dersi olması, evlilik öncesi eğitim ve kurslar, güvenilen kaynak kitaplardan yararlanılması çok önemli. Ayrıca cinsel işlev bozuklukları için kişiler mutlaka terapistlerine, psikologlara, psikiyatristlere, aile hekimlerine, hastanelere ve aile sağlığı merkezlerine başvurmalıdırlar. “dedi.

Travesti İle Aşk Olmadan Seks Olur Mu?

Seks yapmak için aşık olmak gerekmiyor ancak aşık olduğunuz insanla seks yapmanın keyfi paha biçilemez.

Bakışlar kalbin aynasıdır

İstanbul travestileri aslında kolayca bir erkeğin kendisine aşık olup-olmadığını anlayabilir. Sizi seven bir erkek yüzünüze hayran hayran bakar ve sizi ilgiyle dinler. Niyeti seks yapmak olan bir erkeğin ise gözleri gögüslerinizde, elleri ise bacaklarınızda olur. Siz siz olun bu tür erkeklere arkanızı dönüp kaçın!

Sadece cinselliğe dayalı ilişkiler yürümez

Üzülerek söyleyeyim ki şehvetin tüm benliğinize işlediği ve sadece cinsellik üzerine kurulu bir ilişkinin ömrü bir mevsimliktir. Sosyal hayatınızı paylaşmadığınız, canınız sıkıldığında ya da üzgün olduğunuzda içinizdekileri paylaşamadığınız bir ilişki ne kadar uzun ömürlü olabilir? Sizinle sadece cinsel dürtülerini bastırmak, kendini tatmin etmek için birlikte oluyorsa bunu nasıl anlarsınız?

Siz ne istiyorsunuz aşk mı yoksa seks mi?

Her travesti deliler gibi sevdiği bir adamla aşkını doyasıya yaşamak, sevmek ve sevişmek ister. Sevişmek, aşkın şiddetli ve tutkulu bir ifadesidir. İki bedenin tek olduğu, sevginin coşkuyla doruğa ulaştığı bir eylemdir. Böylesine özel bir olayı insan aşık olduğunu insanla yaşamak istemez de kiminle ister? Travestilere göre seksin çağrıştırdığı anlam bu şekildeyken bir çok erkeğe göre durum farklıdır. Erkekler çoğu zaman aşık oldukları için değil, cinsel dürtülerini tatmin etmek için ankara travestileri ile birlikte olurlar. Tek orgazm sigarası tadında bir birlikteliğiniz olsun istemiyorsanız, erkeğin ne istediğini değil, kendinizin nasıl bir ilişki istediğine karar verin. Erkek arkadaşınız size bu konuda yeterince güven vermiyorsa ve birlikte olmak istemiyorsanız onu reddedin ve önünüzdeki maçlara bakın. Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki akk-cinsellik konulu yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın