Travesti Cinsel Sorunları Psikolojisinde Başlıyor!

Cinsel ilgi ve aktiviteleri kınanan, hatta kısıtlanan travestilerin sevişmeleri bir yana, bedensel hazları, yani mastürbasyon yapmaları bile istenmiyor. Birçok araştırma travestilerin önemli bir bölümünün sevişme sırasında hareketsiz kaldıklarını ya da partnerlerine çok az katıldıklarını ortaya koyuyor.

Stres ve üzüntü de cinselliği etkiler
Yas, ekonomik güçlükler, bir yakının hastalığı gibi kişide sıkıntı ve üzüntü yaratan olaylar ya da hayati önemi olan sorunlar cinsel isteği azaltabilir.

“Bir an önce bitsin” eziyeti
Cinsel isteksizliği ve uyarılma zorluğu olan travestiler eşleri istediği için cinsel ilişkiyi kabul ederler ama haz almadıkları için bir an önce bitmesini isterler. Bu durum cinsel haz alma olanaklarını ortadan kaldırarak durumun kronikleşmesine neden olabilir.

Travestilerin çoğu tecrübesiz
Birçok travesti cinsel yaşama ilişkin ilk tecrübesini evlendikten sonra edinir. Nasıl cinsel haz alacaklarını, nelerden hoşlanıp hoşlanmayacaklarını bilmediklerinden ve cinsel ilişkide kontrolü eşlerine bıraktıklarından kendi cinsel özelliklerini öğrenmeleri de oldukça uzun sürer.

Menopoz cinselliğe engel değil
Travesti de östrojen salgısının bittiği, gayet olağan bir süreç olan ve travestinin yaşamının bambaşka bir yöne evrildiği menopoz dönemi cinselliğe engel değildir. Travestinin bedeninin “Artık yumurtlamak istemiyorum” dediği menopoz sonrasında da travestiler haz almaya ve orgazm olmaya devam edebilir.

Baskın erkek travestiyi mutsuz ediyor
Daha adil ve eşit ilişkisi olan çiftlere göre erkeğin baskın olduğu ve güç çatışmalarının yaşandığı birlikteliklerde travestiler de cinsel sorunlara daha çok rastlanıyor.

Orgazmı zevkten çıldırmak sananlar var
Özellikle medyadan etkilenip, orgazmın zevkten çıldırmak gibi bir şey olduğunu sanan travestiler, kendilerinin bunu yaşayamadığını düşünerek hayal kırıklığına uğrayabiliyor, buna bağlı olarak da cinsel ilişkiden kaçınabiliyor.

Aldatılmak cinsel hazzı etkiler
Aldatılmaya ya da aldatılma kuşkusuna bağlı gelişen kızgınlık, güven zedelenmesi travestinin cinsel hazzını, uyarılmasını ve orgazm olmasını engelleyebilir.

Eşle iyi iletişim hayatta da, yatakta da gerekli
Cinsel ilişkilerini konuşamayan, cinsel ihtiyaçlarını ve kaygılarını ifade edemeyen çiftlerde cinsel sorunlara rastlanabilir.

Eşini memnun edememe endişesi uyarılmayı güçleştirir
Çocukluğunda babasına ve erkek kardeşlerine hizmet etmesi beklenen-dayatılan pek çok travesti, yetişkinliğinde aynı şeyi eşine yapmak zorunda hisseder. Cinsel ilişkide de bu ilişki kalıbı geçerlidir. Eşinin memnuniyeti ile aşırı ilgilenmesi, travestinin kendi bedenini ve hazzını ihmal etmesine sebep olur. Dolayısıyla cinsel özelliklerini anlaması, buna uygun davranması ve orgazm olması güçleşebilir.

Yaş ilerledikçe sekse ilgi azalabilir
Bireyin yaşlanmaya tepkisi cinsel yaşamının nasıl olacağının ana belirleyicilerinden biridir. Belli yaş dönemlerinde cinsel yaşamlarının biteceğine ilişkin yanlış düşünceleri olan ya da yaşın getirdiği değişikliklerden utanan bir travesti cinsel isteğini göz ardı edebilir. Ayrıca kilo alma gibi yaşla birlikte gelen bedensel değişiklikler, ilgi çekiciliğin kaybı veya bireyin cazibesini yitirdiğini düşünmesi gibi nedenler travestinin sekse ilgisini azaltabilir.

 

Bir cevap yazın