Şekeri Olan Travesti Liposuction Yaptırabilir!

Yaygın bilinenin aksine şeker hastaları liposuction yaptıramayan hastalar grubunda değildir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı son yıllarda özellikle medikal faydalarından sıklıkla yararlanılan Megaliposuction operasyonları ile kilolu olan şeker hastalarının değerlerinde ciddi düzelmelerin gözlemlendiğini söylüyor ve ekliyor: “Uygun olan hastalar için liposuction şeker ve yüksek tansiyon hastalıklarında uygulanan tedavi seçeneklerinden biridir. Özellikle 10 litrenin üzerinde yağın alındığı megaliposuction operasyonları, kilolu insanlardaki şeker hastalığının etkilerini azaltan bir tedavi şekli olarak tüm dünyada uygulanıyor.”

Uygun hastalarda 10 litrenin üzerinde yağ alınabilir
İki tipi olan şeker hastalığında, tip I diyabet çoğunlukla erken yaşta ortaya çıkar ve sorun insülin hormonu üreten pankreas isimli organdadır. Tip II diyabet ise daha geç yaşlarda ortaya çıkar ve en önemli sebebi aşırı kilolardır. Çünkü pankreasın ürettiği insülin en basit anlatımıyla aşırı yağlanmış travesti vücudu için yetersiz kalır. Bu durumda da kandaki şeker miktarı artar ve şeker hastalığı dediğimiz hastalık ortaya çıkmaya başlar. Tip II diyabet tedavisinde kilo azaltılması temel hedeftir. Bu amaçla diyetler, zayıflatma amaçlı mide – bağırsak ameliyatları sıkça uygulanır. Son yıllarda bu amaçla yüksek volüm ve megaliposuction ameliyatları da yapılmaya başlanmıştır. Bu ameliyatlarda önemli olan vücuttan alınan yağın miktarıdır. 2012’de Amerika’da yapılan bir araştırmada elde edilen sonuçlara göre; 4-5 litreye kadar olan yağ alma işlemlerinin vücut kan şekeri üzerinde fazlaca bir etkisinin olmadığı gösteriyor. Bu tarz bir etki ancak 5 litrenin üzerinde yağ alındığında belirgin olmaya başlıyor.

Aşırı kilolu travestiler de şekerle birlikte hipertansiyon da sıklıkla görülür. Yine aynı şekilde kilodaki azalmalar tansiyonda da düşmeye sebep olur. Kendi hastalarımızda da gördüğümüz üzere özellikle 7-8 litre yağ alımı ile şişmanlığın vücut metabolizması üzerindeki olumsuz etkileri azalmaya başlıyor. Uygun olan hastalar için liposuction şeker ve yüksek tansiyon tedavisinde, tedavi seçeneklerinden biridir. Ayrıca çoğu hastada liposuction ile sağlanan kilo azaltılması bu kişilerde sosyal adaptasyonu artırarak hastayı daha da fazla kilo vermeye teşvik eder.

Liposuction öncesinde check up şart
Başta kalp problemleri olan hastalar liposuction yaptıramaz. Ameliyat öncesinde hastalar genel bir check up’a sokulur. Kalp, akciğer, karaciğer ve böbrekler detaylıca incelenir. Hastanın liposuction yaptırıp yaptıramayacağına diğer branş hekimleriyle birlikte karar verilir.

Bazı hastalarda aşırı kilo yanında karın ve uylukta deri sarkması da olabilir. Bu durumlarda, karın germe ve uyluk germe ameliyatları yapılır. Vücutta sarkma olduğunda yağ alma operasyonu, karın germe veya uyluk germe ameliyatları ile bir arada yapılır. Bu durumlarda kilodaki azalma daha da fazla olur. Her ameliyatta olduğu gibi bu işlem sonrasında vücutta özellikle de liposuction yapılan alanlarda ödem olabilir. Korse kullanımı, tuzsuz diyet ve erken hareket bu ödemlerin atılması için yapılması gerekli şeylerdir.

Bir cevap yazın