Diyetler Kişiye Özel Ayarlanmalıdır

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha az fiziksel aktivite yapan kişilerin kilo sorunu yaşadığını belirterek, Türkiye’de obezite oranının giderek arttığını söyledi.

Vücut ağırlığı istenilenin üzerinde olan veya kilo sorunu yaşayan kişilerin zayıflamak için çareyi medyatik diyetlere başvurmakta bulduğunu anlatan Şanlıer “lahana diyeti”, “elma diyeti”, “Dukan diyeti”, “Atkins diyeti” gibi çeşitli isimlerle kamuoyuna duyurulan medyatik diyetlerin sonuçlarının çok ağır olabileceğini belirtti.

Mutlaka bir uzmana başvurun
Diyete başlamadan önce mutlaka hekime gidilmesi gerektiğini vurgulayan Şanlıer, diyetlerin, hekim tarafından sağlık kontrolü sonrası, yaş, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite, özel durumlar, hastalıklar ve beslenme alışkanlığı dikkate alınarak kişiye özel oluşturulmasının önemini vurguladı. Şanlıer, şöyle devam etti:

“Medyatik diyetler aslında birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Diyetlerin parmak izi gibi kişiye özel olması gerekiyor. Yanlış diyetler kalp, böbrek sağlığı ve zihinsel fonksiyonlarda bozulma, tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi, bazal metabolizma hızında bozulma gibi birçok soruna neden oluyor.”

Haftada en fazla 1 kilo verdirmeli
İstanbul travestileri şok diyetlerle aniden kilo vermeye çalıştığını anlatan Şanlıer, bu diyetlerle, yağ dokusu kaybı yerine kas kaybı gerçekleştiğini bildirdi. Uygulanacak diyetin hastaya en fazla haftada 0,5-1 kilogram verdirecek şekilde planlanması gerektiğini vurgulayan Şanlıer, “Tek besine dayalı diyetler kısa sürede etkili olmasına rağmen ağırlık kaybı kalıcı olmamaktadır ve besin öğeleri yetersiz, dengesizdir” şeklinde konuştu. Şanlıer, mutlaka haftalık kontrollerle hastanın durumunun değerlendirilmesi ve diyet programlarında gereken düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Zayıflama ürünlerine dikkat
Piyasadaki zayıflama çayları gibi ürünlerin de kalıcı anlamda çözüm sağlamadığını, vücutta sıvı ve elektrolit kaybına neden olduğunu anlatan Şanlıer “Hatta bunları çok uzun süre kullanan kişilerin vücudunda ödem oluşabiliyor. Bazı bitkiler bağırsakları çalıştırır bazı bitkiler idrar söktürücü özellik gösterir. Ancak hiçbir bitki zayıflatmaz” dedi.

Ankara travestileri zayıflama haplarının kullanılmasını da tavsiye etmeyen Şanlıer, bu haplardaki etken maddelerin pek çok yan etkiye sahip olduğunu, bilinçsizce kullanılmasının ölümle bile sonuçlanabildiğini söyledi. Bilgi kirliliğinin insanları medyatik diyetlere ya da form çayı, zayıflama hapı gibi hatalı uygulamalara yönlendirdiğini dile getiren Şanlıer, “Medyada beslenme ile ilgili eğitim almamış, konunun uzmanı olmayan pek çok kişi önerilerde bulunuyor. Bu tür yanlış yönlendirmelere itibar etmemek gerekir. İnsanlar bu konuda daha bilgili, bilinçli ve ilgili olmalılar ve sağlıklarını bozacak uygulamalardan kaçınmalılar” ifadelerini kullandı.

Yeterli ve dengeli beslenme şeklinin, bir alışkanlık ve yaşam tarzı haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Şanlıer, düzenli olarak fiziksel aktivitenin de yapılmasının da önemli olduğunu sözlerine ekledi.

travesti

Bunları Tüketin Yağ Yakımını Hızlandırın

Travesti kilo vermek için gün boyu yiyeceklerden, içeceklerden aldığınız kalorinin daha fazlasını harcamanız gerekiyor. Aradaki farklı 500-700 kaloriye sabitleyebilirseniz haftada yaklaşık 1 kilo verebilirsiniz. Bu rakam, özellikle hızlı kilo vermek isteyenler için kulağa pek hoş gelmeyebilir fakat bu şekilde, yavaş ve sağlıklı bir diyetle verilen kilolar kalıcı olmaktadır. Daha hızlı kilo vermek için aldığınız kalori miktarını düşürmek yerine daha fazla egzersiz yapabilirsiniz. Yağ yakan yiyecekler olarak sınıflandırılan bazı besinler metabolizmayı hızlandırarak gün boyu dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını arttırıp diyetinize yardımcı olabilir.

Avokado

İnanılmaz bir lif kaynağı olan avokado, açlık hissini azaltan yağ asitleri de içerir.

Zencefil

Zencefil açlığı azaltır, yağ yakımını hızlandırır ve sindirim sorunlarına karşı doğal tedavi etkisi gösterir.

Kinoa

Gluten içermeyen kinoa, magnezyum açısından çok zengindir. Kan şekerini kontrol eder ve doyurucu etkisi yüksektir.

Yeşil çay

Kilo verme ve yağ yakımı söz konusu olduğunda ilk akla gelen besinlerden biri de yeşil çaydır. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay ayrıca sinir sistemini tetikleyerek yağ yakımını da arttırır.

Acı biber

Acı biberlerde bulunan kapsaisin maddesi metabolizmayı adeta ateşler. Yağların daha etkin bir biçimde yakılmasını sağlar. Acı biberin bu etkisi yedikten yalnızca 20 dakika sonra kendini gösterir.

Tarçın

Tarçın, metabolizmayı hızlandırır ve kandaki şeker oranını düşüren insülin salınımını arttırır. Obeziteye karşı etkili bir baharat olan tarçın, vücudun glukozu emmesini de bloke eder.

Yumurta

Yumurta süper bir protein kaynağıdır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu 9 aminoasidin hepsi yumurtada mevcuttur. Kahvaltıda yumurta yiyen kişilerde tokluk hissinin daha uzun sürdüğü ve günlük kalori alımının azaldığı gözlemlenmiştir.

Chia çekirdeği

Chia çekirdekleri Orta ve Güney Amerika’da diyabet, obezite ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği sebebiyle çok sık tercih edilen bir besin kaynağı olmuştur. Sağlıklı yağ, protein ve lif deposu olan bu çekirdekler uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olur.

Aç Kalmadan Diyet Yapın!

Bu diyetle hiç açlık hissetmeden haftada 1,5 kilo vereceksiniz.

İşte açlık hissettirmeyen diyetin reçetesi…

Uyanınca

1 bardak oda sıcaklığında su

Kahvaltı

1 su bardağı şekersiz süt,
1 kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir
1 adet söğüş salatalık, 1 ince dilim kepek ekmeği

Kuşluk

1 porsiyon mevsim meyvesi ya da bir kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir
1 adet galeta

Öğle

4 köfte büyüklüğünde (120 gram), et, tavuk, balık ya da 6 çorba kaşığı kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek
1 su bardağı kaymaksız yoğurt
1 porsiyon yağsız limonlu söğüş salata
1 ince dilim ekmek

İkindi

Bir porsiyon mevsim meyvesi
Şekersiz çay
1 kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir
1 adet galeta

Akşam

Öğle yemeğinin benzeri
(20.30’da ve 21.30’da) 1 porsiyon mevsim meyvesi, istenirse (22.30’da)1 kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir ve 1 adet galeta

Yatarken

1 bardak oda sıcaklığında su

Maydonozla Metabolizmanızı Hızlandırın!

Metabolizmayı uyaran maydanoz, kan dolaşımını hızlandırıyor ve dokulara daha fazla kan ulaşmasını sağlayarak yağ yakıcı etki sağlıyor.

Maydanoz C vitamini açısından zengin bir bitkidir. Sağlığı koruduğu gibi vitamin deposu olduğu için her yaşta her kesimin yemesi önemle tavsiye edilir.

Her sabah kürü için
Yarım demet maydonuzu sapıyla beraber ortadan kırıp blendırın içine koyun. Bir adet tam limonun suyunu sıkıp üzerine yarım bardak su koyun. Elde ettiğiniz yeşil suyu her sabah kahvaltıdan 15 dakika önce için. Böylece gereksiz yağların yanması hızlanacak.

Not: Kür 15 gün ara vermeden yapılıyor ardından 5 gün ara verilip tekrar başlanıyor.

 

Bir cevap yazın