Cinsel isteksizliğin tek çözümü birbirinden etkileyici travesti partnerler

İstanbul travestileri bazı dönemlerde karşılaştığı cinsel isteksizlik hakkında açıklamalarda bulunan Cinsel Terapist & Aile Danışmanı Uzm. Dr. Şenay Eserdağ, “Cinsel isteksizlik birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Ancak doğru bir tedaviyle bu problem aşılabilir” dedi. Peki cinsel isteksizlik nedir, sebepleri nelerdir, cinsel isteksizlik ve vajinismus aynı şey midir?

 

Cinsel isteksizlik diğer bir adıyla ‘cinsel soğukluk’; partnerle cinsel ilişki ve mastürbasyon gibi cinsel aktivitelere karşı ilgisizlik, cinsellikle ilgili düşüncelerin zihinde oluşmaması sorunudur. Bir cinsel istek probleminden bahsedebilmemiz için bu durumun kişinin kendi hayatında ve partner ilişkilerinde sorun oluşturması gereklidir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Cinsel ilişki sırasında haz alamama, ilişki sıklığının azalması veya tamamen bitmesi, cinselliği reddetme, cinsel ilişkiyle ilgili kaygılar, mastürbasyon ve cinsel objelerden uzaklaşma, cinsel içerikli rüyalar görmeme gibi belirtileri vardır. Tüm bu tür durumları 6 ay ve daha fazla süreyle yaşayan kadınlara cinsel isteksizlik tanısı konulur. Bu sürecin sonunda bazı kişiler cinselliğe dair istek ve arzularını yitirirken bazıları cinselliği aklına getirmekten dahi korkar.

CİNSEL İSTEKSİZLİK TÜRLERİ

Cinsel isteksizlik ergenlik dönemlerinde başlayıp süreklilik arz edebilir (Birincil cinsel isteksizlik). Bazen de normal bir cinsel haz yaşanırken sorun hayatın bir döneminde birden ortaya çıkabilir (İkincil cinsel isteksizlik). Bazen de genel anlamda cinsel istek olmasına rağmen eşe karşı bir soğukluk durumu mevcuttur. (Durumsal cinsel isteksizlik) Cinsel isteksizlik ileri düzeyde ise ‘cinsel tiksinti’ durumundan da bahsedilir. Tiksinti bozukluğunda cinsellikten ve cinsel organlardan iğrenme, meniden tiksinme, cinselliği tamamen gereksiz bulma, kısacası cinselliğe karşı bir öfke ve reddediş vardır.

Bir cevap yazın